Nume utilizator
Parola
Tine-ma minte

Campionatul Mondial de Schi-Alpinism

În perioada 23 februarie - 3 martie, se desfășoară la Alpago-Piancavallo, Italia, Campionatul Mondial de Schi-Alpinism. Ceremonia de deschidere a întâmpinat 25 de echipe naționale, între care și a României.

Lotul național al României cuprinde 5 sportivi și un antrenor, respectiv pe seniorii Silviu Manea, Viorel Palici, Rareș Manea, Andrei Preda, juniorul George Colțea și antrenorul Lucian Clinciu. Componența lotului a fost decisă în urma etapelor de selecție din luna decembrie 2016 (zona Bâlea, Făgăraș) și ianuarie 2017 (M-ții Călimani). Vezi aici info

despre procesul de selecție.

În prima probă, cea de individual seniori, ce a avut loc vineri, 24 februarie, au luat startul 69 dintre cei 74 de concurenți înscriși, între ei numărându-se și sportivii români. Dintre aceștia, cel mai bine clasat a fost Silviu Manea, ce a încheiat cursa pe locul 38, cu un timp de 02:14:07, urmat de Viorel Palici, locul 45 (02:20:56), Rares Manea, loc 49 (02:25:17) și Andrei Gabriel Florea, loc 56 (02:34:55).

Cel mai bun timp în cursă a fost de 01:52:10 și i-a aparținut italianului Damiano Lenzi.

Pentru informații complete despre clasament, accesați site-ul oficial al competiției.

Update 27 februarie:

La proba individual juniori, George Colțea s-a plasat pe locul 20, cu un timp de 01:52:26, iar la cea pe echipe, perechea Manea Silviu - Viorel Palici a ocupat poziția 12 din 28 de echipe înscrise, reușind un timp de 02:52:05, la doar 30 de minute de câștigătorii D. Lenzi - M. Eydallin.

Mâine, se va desfășura proba de sprint, la care sunt așteptați la start 173 de concurenți, printre care și membrii seniori ai lotului român.

Update 01 martie

La proba de sprint, cel mai bun rezultat din echipa română de schi-alpinism i-a aparținut lui Viorel Palici, la categoria seniori, acesta plasându-se pe poziția 14 dintre cei 56 de participanți, cu un timp de 00:03:58. A fost urmat de Andrei Preda, locul 22, 00:03:59, și de frații Rares și Silviu Manea, pozițiile 35, respectiv 36. La juniori, George Colțea a încheiat cursa pe locul 21, cu un timp de 00:04:17.

Update 03 martie

Campionatul Mondial de Schi-Alpinism s-a încheiat.

La proba de vertical, între români, cel mai bun timp i-a aparținut lui Viorel Palici, 00:27:53, loc 35, urmat de Andrei Preda, loc 49, 00:29:58 și Rares Manea, loc 51, 00:29:31. Silviu Manea nu a luat startul. Juniorul George Colțea s-a plasat pe poziția 26, cu un timp de 00:32:01.
La proba de ștafetă, România a încheiat cursa pe locul 9 între cele 13 echipe participante, cu 00:35:54.