Thursday 23rd September 2021 06:29:11 AM
Autentificare

Autentificare

Nume utilizator
Parola
Tine-ma minte

Alpinism

Escaladă

Schi-Alpinism

Cum poți ajuta F.R.A.E.

  1. Ne poți ajuta ca voluntar. Contactează-ne pe Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea..
  2. Poți dona bani a) prin transfer bancar, în contul F.R.A.E. RO27BRDE410SV21871804100, deschis la BRD sucursala Calderon, cod fiscal 4283821, b) prin PayPal - opțiunea va fi disponibilă în curând
  3. Poți direcționa 2% din impozitul tău pe venit către noi (completând declarația 230).
  4. Dacă ai o companie, poți direcționa către noi 20% din impozitul pe profit datorat statului.

Promovează

Descarcă de aici logourile FRAE. Promovează alpinismul, escalada și schi-alpinismul din România.

Galerie foto-video

Află cum poți deveni membru al Federației Române de Alpinism și Escaladă.

Federația Română de Alpinism și Escaladă susține performanța membrilor săi. Află cum poți deveni membru.

Devino membru

Calendar competițional schi alpinism 2020 - 2021

Denumirea competiției Data - perioada de desfășurare Locația Categorii participante Probele din concurs
Cupa Mondială 19 - 20.12.2020 Tonale
Italia
Seniori+U23+U20 Sâmbătă 19.12.2020
SPRINT     
Duminică 20.12.2020 
VERTICAL
CN VERTICAL - Skimo Vertical Race Azuga  09.01.2021 Azuga
România
Toate categoriile de vârstă Sâmbătă 09.01.2021
VERTICAL
CN SPRINT - Cupa Caraimanul 16.01.2021 Azuga
România
Toate categoriile de vârstă Sâmbătă 16.01.2021
SPRINT
Cupa Mondială 05 - 06.02.2021 Flaine
Franța
Seniori+U23+U20 Vineri 05.02.2020
INDIVIDUAL     
Sâmbătă 06.02.2020
SPRINT
Cupa Alpilor - GERMANIA 06 - 07.02.2021 Bischofswiesen, Germania Toate categoriile de vârstă Sâmbătă 06.02.2021
SPRINT
Duminică 07.02.2021
INDIVIDUAL
Campionatul Mondial  11 - 13.02.2021  Le Dévoluy
Franţa
Master Vineri 11.02.2021 - VERTICAL Sâmbătă 12.02.2021 - zi liberă Duminică 13.02.2021 - TEAM RACE
Cupa Vlădeasa 06 - 07.02.2021 Cab. Vlădeasa    România Toate categoriile de vârstă Sâmbătă 06.02.2021
INDIVIDUAL
Duminică 07.02.2021 -       -
CN INDIVIDUAL - Ski Alpinism Race 13 - 14.02.2021 Bâlea - Făgăraș Romania Juniori+U20+Seniori INDIVIDUAL
Cupa Mondială 20 - 21.02.2021 Martello, Italia Seniori+U23+U20 Sâmbătă 20.02.2021
SPRINT
Duminică 21.02.2021
INDIVIDUAL
Predeal Vertical Race 28.02.2021 Predeal, România Toate categoriile de vârstă Duminică 28.02.2021
VERTICAL
Campionatul Mondial  01 - 06.03.2021 La Massana, Andorra Seniori+U23+U20 Luni 01.03.2021 - Open Fest        Marți 02.03.2021 - INDIVIDUAL Miercuri 03.03.2021 - VERTICAL     Joi 04.03.2021 - zi liberă              Vineri 05.03.2021 - SPRINT    Sâmbătă 06.03.2021 - ȘTAFETĂ
Bucegi Winter Race 06.03.2021 Mți. Bucegi, România Toate categoriile de vârstă Sâmbătă 06.03.2021
INDIVIDUAL
Campionatul Mondial  10 - 13.02.2021 Beaufort
Franţa
Seniori Miercuri 10.03.2021
Long dist. team
Joi 11.03.2021
Long dist. team 
Vineri 12.03.2021
Long dist. Team
Sâmbătă 13.03.2021
Long dist. team
Cupa Baiului 13.03.2021 Azuga
România
Toate categoriile de vârstă Sâmbătă 13.03.2021
INDIVIDUAL
CN ECHIPE - Cupa SkiTrab 20 - 21.03.2021 Munții Rodnei Romania Toate categoriile de vârstă Sâmbătă 20.03.2021
CN ECHIPE
Duminică 21.03.2021
INDIVIDUAL 
Cupa Mondială 25 - 28.03.2021 Madonna di Campiglio
Italia
Seniori+U23+U20 Joi 25.03.2021
SPRINT
Vineri 26.03.2021
VERTICAL
Sâmbătă 27.03.2021 - zi liberă      Duminică 28.03.2021
INDIVIDUAL

Rezultatele Campionatului Național de Schi Alpinism - Individual, Peștera, Mții Bucegi, 07.03.2020

Sâmbătă, 7 martie, s-a desfășurat la Peștera, M-ții Bucegi, Campionatul Național de Schi Alpinism, proba Individual.

În ciuda condițiile meteo nu tocmai optime, concursul a aliniat la start 24 de sportivi și s-a desfășurat în bune condiții.

CLASAMENT LA PROBA DE INDIVIDUAL A C.N. SCHI-ALPINISM

Categoria Cadeți Masculi

  • Locul I - JINGA George (CS. Dinamo București)
  • Locul II - COTINGHIU Petruț (CS. Dinamo București)
  • Locul III - CIULINARU Andrei (CS. Caraimanul Bușteni)

Categoria Cadeți Feminin

  • Locul I - MANEA Andreea (CS. Caraimanul Bușteni)
  • Locul II - ENACHE Alexia (CS. Caraimanul Bușteni)
  • Locul III - CLINCIU Ana-Maria (CSO. Zărnești)

Categoria Juniori Masculin

  • Locul I - BLAJ Dragoș (CS. Dinamo București)
  • Locul II - SURDU Constantin (CS. Dinamo București)
  • Locul III - Stanciu Claudiu (CS. Caraimanul Bușteni)

Categoria Juniori Feminin

  • Locul I - ROȘCA Maria (CSA. Steaua București)
  • Locul II - Băncilă Ștefania - (CS. Dinamo București)

Categoria Seniori Masculin

  • Locul I - PREDA Andrei (CSA. Steaua București)
  • Locul II - PALICI Viorel (CSA. Steaua București)
  • Locul III - BĂLAN Silviu (CSA. Steaua București)

Categoria Seniori Feminin

  • Locul I - MANEA Alexandra (CS. Dinamo București)

Campionatul Național de Schi-Alpinism, proba individual 2020

Pe scurt despre eveniment:

  • campionat național de schi-alpinism – individual
  • etapa a-III-a din Cupa României la schi alpinism
  • cursă populară open feminin, masculin
  • când: 07.03.2020
  • organizator: Asociația Salvamont Dâmbovița

IMPORTANT: Având în vedere lipsa zăpezii, F.R.A.E. a luat decizia ca Bucegi Winter Race, etapa a III-a din Cupa României 2020, să conteze în acest an și pentru Campionatul Național de Schi-Alpinism - Individual.

Categorii campionat național:

  • Cadeți: 15-17 ani
  • Juniori: 18-20 ani
  • Seniori feminin/ masculin
  • Veterani: 41-50 ani & 50+ ani

NOTE:

  • Loc de întâlnire / înscriere / start: Refugiul Salvamont Dâmbovița, Peștera, M-tii Bucegi.
  • Pentru a putea concura la C.N. Individual, participanții trebuie să fie sportivi legitimați în cadrul unui club sportiv afiliat F.R.A.E.
  • Pentru stabilirea înscrierii la o anumită categorie va fi luată în considerare vârsta din anul competiției.
  • Înscrierea se va face la fata locului, taxa de participare este de 50 de lei.

Program:

  • 08.00-09.30 înscriere (Refugiul Salvamont Dâmbovița)
  • 09.40-09.50 verificare echipament
  • 09.50 ședința tehnică
  • 10.00 Start (seniori, juniori, cadeți, veterani)
  • 14.00 Premierea

Echipament obligatoriu campionat național:

1 per. schiuri, 1 per. legaturi de tura, 1 per. clapari, 1 per. piei de foca, 1 per. bete, rucsac cu sistem de prindere a schiurilor, imbracaminte partea superioara - 3 straturi din care unul de vant, pantaloni si suprapantalon, casca de protectie, transceiver de avalansa, lopata de avalansa, sonda de avalansa, ochelari, 1 per. manusi, caciula/buff, numar (va fi dat de organizatori), folie de supravietuire.

Suplimentar pentru seniori: coltari alpinism (minim zece puncte), ham si kit de via feratta/2 lonje cu carabiniere certificate UIAA.

 

Rezultatele Campionatelor Naționale de Schi - Alpinism, probele de Cursă Verticală și Sprint 2020

Sâmbătă 22 și duminică 23 februarie 2020 s-au desfășurat la Azuga și Bușteni două din cele trei probe ale campionatului național de schi alpinism.

Cu sprijinul C.S. Caraimanul Bușteni, F.R.A.E. a organizat proba de vertical pe pârtia de schi Cazacu din stațiunea Azuga, iar proba de sprint pe pârtia de schi Kalinderu din stațiunea Bușteni, ambele probe bucurându-se de condiții optime apreciate de sportivii și spectatorii prezenți.

CLASAMENT LA PROBA DE VERTICAL A C.N. SCHI-ALPINISM

Categoria seniori masculin

  • Locul I - Pălici Viorel (Steaua)
  • Locul II - Preda Andrei (Steaua)
  • Locul III - Bălan Silviu (Steaua)

Categoria seniori feminin

  • Locul I - Ingrid Mutter (Steaua)
  • Locul II - Manea Alexandra (Dinamo)

Categoria juniori masculin

  • Locul I - Surdu Constantin (Dinamo)
  • Locul II - Blaj Dragoș (Dinamo)
  • Locul III - Stanciu Claudiu (Caraimanul Bușteni)

Categoria juniori feminin

  • Locul I - Olaru Anca (Dinamo)
  • Locul II - Roșca Maria (Steaua)
  • Locul III - Băncilă Ștefania - (Dinamo)

Categoria cadeți masculin

  • Locul I - Jinga George (Dinamo)
  • Locul II - Voicu Robert (Caraimanul Bușteni)
  • Locul III - Cotinghiu Petruț (Dinamo)

Categoria cadeți feminin

  • Locul I - Coșofreț Larisa (Dinamo)
  • Locul II - Enache Alecsia (Caraimanul Bușteni)
  • Locul III - Grigore Teodora (Caraimanul Bușteni)

CLASAMENT LA PROBA DE SPRINT A C.N. SCHI-ALPINISM

Categoria seniori masculin

  • Locul I - Pălici Viorel (Steaua)
  • Locul II - Preda Andrei (Steaua)
  • Locul III - Manea Silviu (Steaua)

Categoria seniori feminin

  • Locul I - Manea Alexandra (Dinamo)

Categoria juniori masculin

  • Locul I - Surdu Constantin (Dinamo)
  • Locul II - Blaj Dragoș (Dinamo)
  • Locul III - Stanciu Claudiu (Caraimanul Bușteni)

Categoria juniori feminin

  • Locul I - Băncilă Ștefania - (Dinamo)
  • Locul II - Olaru Anca (Dinamo)
  • Locul III - Roșca Maria (Steaua)

Categoria cadeți masculin

  • Locul I - Jinga George (Dinamo)
  • Locul II - Cotinghiu Petruț (Dinamo)
  • Locul III - Andrei David (Caraimanul Bușteni)

Categoria cadeți feminin

  • Locul I - Coșofreț Larisa (Dinamo)
  • Locul II - Enache Alecsia (Caraimanul Bușteni)
  • Locul III - Grigore Teodora (Caraimanul Bușteni)

Federația Română de Alpinism și Escaladă

Federația Română de Alpinism și Escaladă (FRAE) este o federație sportivă națională, persoană juridică de drept privat, de utilitate publică, autonomă și apolitică. FRAE s-a constituit în 2002 prin asocierea cluburilor sportive și asociațiilor județene, conform Legii Educației Fizice...

Mai mult...

Newsletter

Vă rugăm să activați javascript în browser-ul dvs. pentru a putea trimite acest formular